Üye Girişi Yeni Üyelik Şifremi Unuttum
Konu Başlıkları
- Bayiler
- Hakkımızda
- Gizlilik İlkesi
- Tüketici Hakları
- İletişim Bilgileri
- Güvenlik İlkeleri
- Müşteri Hizmetleri
- Mesafeli Satış Sözleşmesi
Tüketici Hakları

TÜKETİCİ HAKLARI

MESAFELİ SÖZLEŞMELER UYGULAMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK İLE TÜKETİCİNİN CAYMA HAKKI DÜZENLENMİŞ OLUP, SÖZ KONUSU MADDE AŞAĞIDAKİ GİBİDİR:

TANIMLAR 

MADDE 4- BU YÖNETMELİĞİN UYGULANMASINDA;…

G) TÜKETİCİ: BİR MAL VEYA HİZMETİ TİCARİ VEYA MESLEKİ OLMAYAN AMAÇLARLA EDİNEN, KULLANAN VEYA YARARLANAN GERÇEK YA DA TÜZEL KİŞİYİ,

İFADE EDER.

CAYMA HAKKI 

MADDE 8 - TÜKETİCİ; MAL SATIŞINA İLİŞKİN MESAFELİ SÖZLEŞMELERDE, TESLİM ALDIĞI TARİHTEN İTİBAREN YEDİ GÜN İÇERİSİNDE HİÇBİR HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUK ÜSTLENMEKSİZİN VE HİÇBİR GEREKÇE GÖSTERMEKSİZİN MALI REDDEDEREK SÖZLEŞMEDEN CAYMA HAKKINA SAHİPTİR. HİZMET SUNUMUNA İLİŞKİN MESAFELİ SÖZLEŞMELERDE İSE, BU SÜRE SÖZLEŞMENİN İMZALANDIĞI TARİHTE BAŞLAR. SÖZLEŞMEDE, HİZMETİN İFASININ 7 GÜNLÜK SÜRE DOLMADAN YAPILMASI KARARLAŞTIRILMIŞSA, TÜKETİCİ İFANIN BAŞLAYACAĞI TARİHE KADAR CAYMA HAKKINI KULLANABİLİR. CAYMA HAKKININ KULLANIMINDAN KAYNAKLANAN MASRAFLAR SATICI VEYA SAĞLAYICIYA AİTTİR.

ELEKTRONİK ORTAMDA ANINDA İFA EDİLEN HİZMETLER VE TÜKETİCİYE ANINDA TESLİM EDİLEN MALLARA İLİŞKİN SÖZLEŞMELER CAYMA HAKKI VE KULLANIMINA İLİŞKİN HÜKÜMLERE TABİ DEĞİLDİR. MALIN TESLİMİ SÖZLEŞMEYE TARAF OLAN TÜKETİCİ DIŞINDA BİR KİŞİYE YAPILSA DAHİ TÜKETİCİ CAYMA HAKKINI KULLANABİLİR. BU DURUMDA SATICI MALI 9 UNCU MADDENİN DÖRDÜNCÜ FIKRASI HÜKMÜ UYARINCA ÜÇÜNCÜ KİŞİDEN TESLİM ALIR.

TÜKETİCİNİN ÖZEL İSTEK VE TALEPLERİ UYARINCA ÜRETİLEN VEYA ÜZERİNDE DEĞİŞİKLİK YA DA İLAVELER YAPILARAK KİŞİYE ÖZEL HALE GETİRİLEN MALLARDA TÜKETİCİ CAYMA HAKKINI KULLANAMAZ. AYRICA TÜKETİCİ, NİTELİĞİ İTİBARİYLE İADE EDİLEMEYECEK, HIZLA BOZULMA VEYA SON KULLANMA TARİHİ GEÇME İHTİMALİ OLAN MALLAR SÖZ KONUSU OLDUĞUNDA CAYMA HAKKINI KULLANAMAZ.

 

(DEĞİŞİK FIKRA: 09/10/2007- 26668 S.R.G YÖN/5.MD.) SATICI VEYA SAĞLAYICININ 6 NCI VEYA 7 NCİ MADDEDE BELİRTİLEN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEMESİ HALİNDE, SATICI VEYA SAĞLAYICI EN GEÇ OTUZ GÜN İÇERİSİNDE EKSİKLİĞİ GİDERİR. BU DURUMDA YEDİ GÜNLÜK SÜRE, SÖZ KONUSU EKSİKLİĞİN GİDERİLDİĞİNE DAİR BİLGİNİN YAZILI OLARAK TÜKETİCİYE ULAŞTIRILDIĞI TARİHTEN İTİBAREN BAŞLAR. AKSİ TAKDİRDE, TÜKETİCİ CAYMA HAKKINI KULLANMAK İÇİN YEDİ GÜNLÜK SÜRE İLE BAĞLI DEĞİLDİR.

TÜKETİCİNİN ÖDEDİĞİ BEDEL KISMEN VEYA TAMAMEN SATICI VEYA SAĞLAYICI TARAFINDAN YA DA SATICI VEYA SAĞLAYICI İLE KREDİ VEREN ARASINDAKİ ANLAŞMAYA DAYANILARAK KARŞILANIYORSA, CAYMA HAKKININ KULLANILMASI HALİNDE, KREDİ SÖZLEŞMESİ DE HİÇBİR TAZMİNAT VEYA CEZAİ ŞART TUTARINI ÖDEME YÜKÜMLÜLÜĞÜ SÖZ KONUSU OLMAKSIZIN KENDİLİĞİNDEN SONA ERER. ANCAK BUNUN İÇİN, CAYMA BİLDİRİMİNİN KREDİ VERENE DE YAZILI OLARAK İLETİLMESİ GEREKİR.